Z Panią Małgorzatą Kern rozmawiają Anna Kern i Agata Maćkowska
Czym się Pani zajmuje?
Skarbnik Miasta brzmi tajemniczo! To może bardziej przyziemnie – zajmuję się tym, żeby nie zabrakło pieniędzy na upiększanie naszego Miasta i poprawianie życia jego mieszkańcom. W końcu sama jestem chorzowianką od urodzenia.
Od jak dawna pracuje Pani w urzędzie?
Od kiedy urodziła się moja córka Ania. Ówczesny prezydent zaoferował mi pracę, gdy Ania miała 2 tygodnie! To było nie lada wyzwanie pogodzić pracę z opieką nad niemowlęciem.
Czy uważa Pani swoją pracę za wymagającą?
Moja praca wymaga dużej wiedzy w wielu dziedzinach i ciągłego jej aktualizowania. W takiej pracy nie można się nudzić i chyba to pociąga mnie w niej najbardziej.
Co uważa Pani za największą zaletę swojej pracy?
Nigdy nie robię tego samego. Codziennie mam nowe wyzwania i problemy do rozwiązania.
To jest takie nakręcające, że w wolnym czasie nie potrafię zwolnić i udzielam się też społecznie (w tym w Radzie Rodziców i Stowarzyszeniu Przyjaciół Słowaka). Moje dzieci uważają, że jestem „pozytywnie nakręcona.”
Jakie cechy powinna mieć osoba chcąca pracować na takim stanowisku?
Odporność na stres, szybkie przyswajanie wiedzy, umiejętność kierowania zespołem ludzi i dobre relacje interpersonalne. Przyda się też znajomość języków.
Czy urząd posiada skarbiec w piwnicy?
Nie, nie posiada. Natomiast przed wojną, na pierwszym piętrze, mieścił się skarbiec, po którym zostały tylko wielkie żeliwne drzwi. W dniu dzisiejszym nie przechowujemy pieniędzy w urzędzie fizycznie,
ale trzymamy je w banku, w formie elektronicznej.
Czy naruszenie dyscypliny finansów publicznych skutkuje sankcjami wobec samej osoby skarbnika czy może odnosi się wyłącznie do jego stanowiska i urzędu?
Naruszenie dyscypliny finansów publicznych oznacza działanie niezgodne z prawem i skutkujące nałożeniem kary. Odnosi się ono personalnie do osoby. Z tego wynika, że należy bezwzględnie przestrzegać przepisów prawa, co niestety czasami wydaje się po prostu niemożliwe.
Czy według Pani Miasto przeznacza odpowiednią ilość pieniędzy na edukację i czy to wystarcza?
Chorzów przeznacza około 1/3 budżetu na edukację, to bardzo dużo, więcej niż miasta ościenne.
Czy Miasto wspiera okoliczne kluby sportowe?
Jednym z zadań Miasta jest promowanie kultury fizycznej i sportu. W związku z tym Miasto wspiera wiele funkcjonujących w mieście klubów sportowych, zgodnie z przyjętymi przez Radę Miasta zasadami.
Czy uczniowie otrzymują stypendia?
Rada Miasta podjęła uchwały, zgodnie z którymi przyznaje się stypendia najlepszym uczniom. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Urzędu.
Na zakończenie muszę dodać, że jestem również absolwentką „Słowaka” i moje najlepsze młodzieńcze wspomnienia związane są właśnie z tą Szkołą. Stąd pochodzą przyjaźnie, które trwają do dzisiaj, tak jak zresztą słynny „Słowakowy” klan.