SŁOWAk nr 10, wrzesień 2019

Drodzy Czytelnicy!

Po słonecznych, pełnych niesamowitych przygód wakacjach nastał wrzesień, a wraz z nim nowy rok szkolny. Uczniowie przygotowują zeszyty, kupują podręczniki i wyciągają krawaty z głębokiego dna szuflady. Jednakże ten czas jest szczególnie wyjątkowy, ponieważ rozpoczynamy go wydaniem okrągłego, dziesiątego już numeru czasopisma kulturalno-literackiego SŁOWAk! Jesteśmy ogromnie wdzięczni za wszystkie nadesłane prace i cieszymy się, że chcecie dzielić się z innymi Waszym talentem. Kornel Makuszyński powiedział kiedyś: „Człowiek więdnie bez dobrej książki i bez słonecznej jej iluzji, bez przeczystej jej poezji i bez śpiewu jej serca, jak więdnie kwiat bez słońca”. Mamy nadzieję, że wszystko to, co opublikowaliśmy w nowym numerze naszego czasopisma, będzie dla Was inspiracją i nie pozwoli Wam „zwiędnąć” w nadchodzącym burzliwym czasie szkolnych wyzwań.

W tym numerze znajdziecie wiersze Karoliny Grzesik, które poruszają jakże ważną tematykę relacji międzyludzkich i przyszłości człowieka na Ziemi. Jakub Paczula prezentuje utwór o intrygującym tytule „dwaplusbezametyst”.

W dziale „Proza” Marta Banaś zaprasza do odwiedzenia cieszyńskiej kawiarnio-księgarni, a Espantajo ukazuje inne oblicze szkolnych korytarzy. Maria Smorczewska zastanawia się, dlaczego tak często radykalizujemy nasze poglądy i widzimy otaczający świat w czarno-białych barwach.

W tym numerze można przeczytać również wywiad z Martyną Zimek, uczennicą naszej szkoły, która właśnie wróciła z rocznej wymiany w Meksyku. Zaś Karolina Kisiel dzieli się z nami wrażeniami z wakacyjnego pobytu w ramach wymiany Erasmus w przepięknej Grenadzie.

Edyta Fragsztajn spisała na papierze swoje przemyślenia po lekturze biografii zespołu Pink Floyd, a Kacper Łukowicz zachęca do rozwiązania zagadki morderstwa – odpowiedzi wraz z uzasadnieniem wysyłajcie na adres slowa_k@wp.pl. Jesteśmy oczywiście też dostępni na facebook’u!