Drodzy Czytelnicy!
Chcielibyśmy zaprezentować Wam najnowszy numer Czasopisma Kulturalno – Literackiego SŁOWAk. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że dzielicie się swoją twórczością i jesteśmy pewni, że niejednokrotnie inspirowaliście innych swoimi pracami. Carlos Ruiz Zafón w powieści „Cień wiatru” trafnie zauważa: „Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej”. Mamy nadzieję, że właśnie lektura naszego czasopisma będzie dla Was bodźcem, by życie doświadczać pełniej bez względu na przeciwności losu, cieszyć się każdą chwilą, która jest nam dana.
W tym numerze możecie przeczytać wiersze Tomasza Pyrcika – w jednym z nich autor przedstawia różnice pomiędzy ścisłym przedmiotem, jakim jest matematyka, a pięknym uczuciem miłości. Edyta Fragsztajn ukazuje niesprawiedliwość otaczającego świata, skłaniając przy tym do refleksji nad tym, co najważniejsze. Czytając wiersze Agaty Maćkowskiej dostrzegamy pewne historie pobudzające naszą wyobraźnie, natomiast Anna Kern w swoich rozważaniach zachęca Czytelnika do spojrzenia na pewne sprawy z innej perspektywy.
W dziale „Proza” Kacper Łukowicz prezentuje opowiadanie „Ostatnia Podróż”, które przenosi nas w czasie, podkreślając rolę bliskich osób w codziennym życiu. Maria Smorczewska w swoim utworze zachęca do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „Co czyni mnie człowiekiem?”, natomiast Espantajo przedstawia krótką historię, która niejednokrotnie mogła spotkać każdego z nas.
Jeżeli zastanawiacie się, jaką książkę przeczytać w wolnym czasie, to zachęcamy do zapoznania się z czterema recenzjami. Pierwszą z nich jest recenzja książki „Tylko mnie dotknij”, powieści psychologicznej ukazującej życie i dylematy młodej kobiety, Magdy, której każda decyzja wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Kacper Łukowicz dzieli się z nami swoją opinią na temat powieści Jakuba Żulczyka: „Zmorojewo”. Edyta Fragsztajn ocenia książkę o zaskakująco nieszablonowym tytule „Głód – Jak, do diabła, możemy żyć, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy?” – to pytanie niejednokrotnie pojawia się w powieści, intrygując swoją treścią. Na koniec warto przeczytać recenzję Olgi Meyer – autorka poddaje ocenie powieść, która stała się klasyką światowej literatury: „Lot nad kukułczym gniazdem”.
W dziale „Varia” Martyna Zimek i Julianna Stachaczyk przenoszą Czytelników w świat podróży, dzieląc się swoimi przygodami i przemyśleniami z pięknej, gorącej Hiszpanii i odległych, ale jakże fascynujących Indii.
Życzymy wielu wrażeń!
Redakcja