SŁOWAk nr 12, styczeń 2020

Drodzy Czytelnicy,

Rozpoczyna się nowy rok, a ja mogę z czystym sumieniem przyznać, że te dwa lata wypełnione były twórczością na najwyższym poziomie. Cieszę się bardzo, że udało nam się stworzyć społeczność, która chce dzielić się swoimi refleksjami i inspirować innych czy to pomysłami, czy zapałem do pracy. Bardzo dziękuję każdemu, kto przyczynił się do rozwoju czasopisma SŁOWAk. Chciałabym przytoczyć słowa Ursuli K. Le Guin, współczesnej autorki powieści fantasy, która trafnie zauważa: Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać. Chciałabym, aby ten nadchodzący rok był dla Was źródłem inspiracji nie tylko w dziedzinie literatury, ale również pod względem odkrywania swojego powołania.

Marta Banaś

W najnowszym, dwunastym numerze w dziale poezja możecie przeczytać wiersze Karoliny Kisiel opisujące emocje związane z miłością do drugiej osoby. Z kolei Jakub Paczula ukazuje obraz tajemniczej postaci opłakującej bliską jej osobę. Warto również wspomnieć o wyjątkowej dla tego styczniowego wydania Trylogii Ravalskiej (krótki film stanowiący uzupełnienie tekstów tutaj: SŁOWAk na El Raval), którą tworzy intrygujący wiersz Tomasza Pyrcika oraz opowiadania Kacpra Łukowicza i Julii Kurzydlak. Utwory te inspirowane były zagadkową dzielnicą w Barcelonie zwaną El Raval.

W dziale proza warto zapoznać się z kontynuacją opowiadania Konwalia Marii Smorczewskiej, a także z tekstem Espantajo przedstawiającym tragiczną historię pewnej rodziny z chorzowskiej Cwajki.

W tym numerze znajduje się również sprawozdanie Marii Smorczewskiej ze spotkania autorskiego z absolwentką Słowaka, pisarką, Martą Matyszczak. Natomiast Marta Banaś w artykule zatytułowanym Krzemienieckie refleksje dzieli się swoimi spostrzeżeniami z wyjazdu na Ukrainę, gdzie uczestniczyła w projekcie Dialog Dwóch Kultur młodych Polaków i Ukraińców. Jeżeli chcecie poznać wspomnienia i przemyślenia Kasi Kluby – absolwentki 2019 – związane z naszą szkołą, to zachęcamy do przeczytania jej artykułu.

Dla tych, którzy kochają podróże polecamy tekst Julianny Stachaczyk ukazujący bajkowy, a zarazem tajemniczy obraz Indii.

Życzymy wielu wrażeń!

Redakcja