SŁOWAk nr 9, lipiec 2019

Drodzy Czytelnicy!

To już dziewiąty numer czasopisma kulturalno – literackiego SŁOWAk. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za nadesłane teksty, grafiki czy wyrażone opinie na temat naszej twórczości.  Numer lipcowy postanowiliśmy wydać tuż po zakończeniu roku szkolnego tak, by umilił Wam pierwsze dni upragnionych wakacji. Odwołując się do słów amerykańskiego pisarza Jonathana Carolla, pamiętajmy, że “czytanie książki jest /…/ jak podróż po świecie drugiego człowieka. Jeżeli książka jest dobra, czytelnik czuje się w niej jak u siebie, a jednocześnie intryguje go, co mu się tam przydarzy, co znajdzie za następnym zakrętem”. 

Tego właśnie życzymy Wam na ten szczególny wakacyjny czas – podróżowania nie tylko w sensie dosłownym, ale przede wszystkim metaforycznym. Niech to będzie poznawanie siebie, ale także doświadczanie tego, co już znane, odkrywanie „starych” rzeczy na nowo.

W tym numerze możecie przeczytać wiersze Karoliny Grzesik, przedstawiające ludzkie emocje z różnych perspektyw. Barbara Ganszczyk zaprasza do refleksji na temat dnia codziennego, natomiast Wojciech Knop zastanawia się nad granicami percepcji człowieka. Maria Smorczewska w swoim utworze nakreśla prosty, ale jak ważny obraz siostrzanej miłości, a Neshama zachęca czytelników do stawiania sobie pytań o sens otaczającej nas codzienności. 

Jeżeli jesteście ciekawi, jak wyglądał kiedyś „Słowak”,  to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym przez Agatę Maćkowską z Panią Marią Sośnierz-Michalską, emerytowaną nauczycielką języka angielskiego. Warto również zajrzeć do drugiego wywiadu, w którym Anna Kern rozmawia z Krzysztofem Domogałą, autorem muzyki do wiersza “Testament mój” Juliusza Słowackiego, będącego po dziś dzień hymnem naszej szkoły. 

W dziale “Proza” znajdziecie ostatni rozdział z serii “Niezatytułowanego albumu o licealnej głupocie” Kacpra Łukowicza, który ostatecznie wyjaśnia zagadkę morderstwa w szkole, natomiast Maria Smorczewska kontynuuje historię Konwalii i Hobiego. 

Jeżeli zastanawiacie się, jaką książkę przeczytać w wakacje, to Kacper Łukowicz przedstawia recenzję “Królestwa” Szczepana Twardocha. Warto również wspomnieć o refleksyjnym tekście Marii Smorczewskiej „Kim przyjdzie mi być następnego dnia?” podejmującego problem wkraczania w dorosłość. Maria Filipiak ukazuje czytelnikom “Żydowską Przeszłość i Teraźniejszość Chorzowa i Katowic”, a Radosław Mosór wyraża swoją  opinię o serialu “Czarnobyl”. 

Życzymy wielu wrażeń!

Redakcja