SŁOWAk nr 7, marzec 2019

Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy w Wasze ręce marcowy numer Czasopisma Kulturalno-Literackiego SŁOWAk! Jest to kolejne wydanie, które kosztowało nas sporo pracy i mamy ogromną nadzieję, że każdy z Was znajdzie w nim coś dla siebie, być może inspirację do podzielenia się z nami swoimi twórczymi przemyśleniami. Jesteśmy wdzięczni za każdą nadesłaną pracę i z niecierpliwością czekamy na więcej dzieł, bowiem jak zastanawiał się Paweł  Hertz: Czego właściwie szukamy we wszystkich wydawanych bezustannie książkach, w powieściach, w reportażach, w odcinku gazety, w ckliwej nawet nowelce? Niewątpliwie dwóch rzeczy: wiedzy i poezji.

W tym numerze znajdziecie między innymi intrygujące wiersze Anny Kern i Karoliny Grzesik, które zachęcają nas do zatrzymania się na krótką chwilę i zastanowienia nad skomplikowanym światem ludzkich emocji.Kacper Łukowicz kontynuuje ciekawą historię nastolatków próbujących rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci swojego kolegi. Julia Kurzydlak opowiada niezapomnianą historię miłości, relacji skomplikowanej i momentami wymykającej się zdroworozsądkowym rozwiązaniom. Maria Smorczewska ukazuje natomiast skomplikowaną więź matki i dziecka oraz próby podejmowane, by wzajemnie się zrozumieć. Jeżeli zastanawiacie się, jaką książkę przeczytać w wolnym czasie, to Marta Banaś w swojej recenzji przedstawia „trzy godziny ciszy” Patrycji Gryciuk oraz przekonuje, iż powieść ta w doskonały sposób ukazuje, jak silne może być uczucie tęsknoty i jak doprowadzić do stworzenia fantasmagorycznego świata miłości. Edyta Fragsztajn z kolei zaprasza wszystkich do teatru, gdzie możemy obejrzeć emocjonującą sztukę „My, dzieci z dworca ZOO”. W numerze tym oczywiście nie mogło zabraknąć tłumaczeń tekstów: Karolina Kisiel i Zuzanna Stachura przybliżają nam problematykę podejmowaną w dziełach wybitnych hiszpańskich pisarzy. Tekst Marii Filipiak prezentuje świat ważnych egzystencjalnych pytań i rozważań. Jeżeli natomiast potrzebujecie chwili wytchnienia, to idealną okazją może być  felieton  „Dyżurne hobby” ukazujący, jak bardzo różne mogą być punkty widzenia na ten sam problem – potwierdzając tym samym, że naprawdę żyjemy w ciekawych czasach.

Życzymy wielu wrażeń!