Galeria sztuki współczesnej Kamienica, Dawid Wilk

Spacerując po centrum Chorzowa warto wstąpić do niepozornej kamienicy na tutejszym rynku. Znajduje się tam niepowtarzalna galeria sztuki współczesnej Kamienica, która funkcjonuje także jako kawiarnia.

Kamienica mieści się przy ulicy Rynek 7 w Chorzowie. Cały czas znajduje się pod patronatem Chorzowskiego Centrum Kultury. Została otwarta już prawie rok temu. Postaram się przybliżyć wam działalność tego niezwykłego lokalu.

Galeria – kawiarnia to miejsce powstałe w ramach projektu rewitalizacji zabytkowych obiektów Chorzowa. Mieści się w mieszkaniu w kamienicy powstałej na przełomie XIX i XX wieku. Apartament mieści się na pierwszym piętrze i składa się z dwóch pokoi – jednego ciepłego, czerwonego, drugiego zimnego, niebieskiego. Całe jego wnętrze wypełnione jest zabytkowymi meblami, co powoduje, iż jest ona wyjątkowo urokliwa. Kryształowe żyrandole, piękne witraże. Wszystkie elementy wnętrza są oryginalnie zachowane.

Mają tam miejsce spotkania kulturalne, jednak wystrój galerii sztuki sprawia, iż odbywają się one
w wyjątkowej atmosferze. Organizacja walentynek, wystawy autorów różnych gałęzi sztuki
m.in. rzeźb wykonanych ze złomu, to zaledwie dwie z wielu atrakcji czekających na każdego gościa.

Kamienica nie bez powodu jest galerio – kawiarnią. Można zamówić tam pyszne desery, koktajle oraz kawę najlepszej jakości. Nawet sama żywność nawiązuje do sztuki – można wypić, np. koktajl Picasso, bądź Słonecznik Van Gogh’a.

Właściciel apartamentu po II wojnie światowej zdecydował się zostawić mieszkanie w stanie nienaruszonym, choć ponoć przez jakiś czas funkcjonował tam gabinet dentystyczny. Teraz jest to wyjątkowy punkt na mapie Chorzowa.

To miejsce pokazuje dziedzictwo Chorzowa – twierdzi Marcin Michalik, zastępca ds. gospodarczych – Oryginalny wystrój pomieszczeń pokazuje strukturę mieszczańską i to, że Chorzów był niegdyś jednym z najbogatszych miast na Śląsku.

W Kamienicy planowane było spotkanie z Tomaszem Sekielskim (2 marca), który miał zdradzić tajniki pracy dziennikarza oraz oczywiście na 8 marca zaplanowano specjalny koncert z okazji dnia kobiet. Niedługo galeria rozpocznie kolejną serię spotkań – Klub Książki, na których miłośnicy literatury będą mogli prowadzić dyskusje we własnym gronie oraz z pisarzami.

Takich miejsc jak Kamienica nie ma na Śląsku wiele. Jest to miejsce naprawdę warte odwiedzin, szczególnie dla miłośników sztuki. Lecz nawet osoby, dla których sztuka to marnotrawstwo czasu i pieniędzy, powinny wstąpić tam, chociażby w celu spróbowania wyjątkowej kawy lub herbaty.