Golgota wschodu Marta Banaś

 Katyń, miejsce, gdzie w brutalny sposób zostało zamordowanych ponad  dwadzieścia tysięcy obywateli polskich. Wśród nich znaleźli się oficerowie, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi.

Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, strzałem w tył głowy z broni krótkiej dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za mord w Katyniu, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna
z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Jednak jeszcze wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało wyjaśnionych do dzisiaj.

23 kwietnia 2018 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyło się rozdanie nagród jednego z najbardziej uznanych wojewódzkich konkursów – „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.

Organizatorką, a zarazem pomysłodawczynią tego wydarzenia, jest Pani Jadwiga Wiśniewska, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, która z wielkim zaangażowaniem już po raz dziewiąty podjęła się zadania upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej. Dotychczas w konkursie wzięło udział 2123 uczniów z całego województwa śląskiego. Uważam, że ta duża liczba uczestników pokazuje nam, jak ważna dla kształtowania tożsamości jest pamięć Polaków o szczególnych kartach historii.

Na uroczystości rozdania nagród pojawiło się wiele osobistości: Śląski Kurator Oświaty – Urszula Bauer, Wicewojewoda Śląski – Mariusz Trepka, Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach – Andrzej Sznajder, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, a także delegacje szkół z województwa śląskiego.

Część artystyczną przygotowała młodzież z X LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach, prezentując program słowno-muzyczny „Ogarniam myślą Ich ostatnie chwile”.

Czy w naszej pamięci pozostanie obraz tego, co wydarzyło się w lesie katyńskim? Myślę, że tak. Właśnie dzięki takim konkursom mamy doskonałą szansę, by wyrazić swoje zdanie i pogłębić znajomość przeszłości. Niewątpliwie jedną z ciekawszych i oryginalniejszych prac przedstawił uczeń naszego liceum – Dominik Wołowczyk, który odwołał się do swojej kolekcji znaczków pocztowych poświęconych Zbrodni Katyńskiej.  Ten mały prostokąt przyklejany do kopert, jak się okazało, kryje w sobie ogromne bogactwo symboliki historycznej. Trzeba tylko, co znakomicie udało się Dominikowi, umieć je wydobyć i ukazać światu. Co ciekawe, Dominik wspomniał w swojej pracy, że dopiero w 1990 roku, a więc już po transformacji ustrojowej, został wydany w Polsce pierwszy znaczek upamiętniający tę zbrodnię.

Ważne, byśmy pamiętali, byśmy byli współczesnymi świadkami, by ich tragiczna śmierć nigdy nie uległa zapomnieniu.