Jednorożec
Piotr Breguła

poniedziałek 15.07.2661

Redakcja Tygodnika Rozmaitości pragnie poinformować o niezwykłym i bezprecedensowym wydarzeniu. Orbitujemy wokół Jednorożca – najbliższej czarnej dziury oddalonej od Ziemi o 1500 lat świetlnych.
Towarzyszy nam Szilveszter Török, węgierski matematyk, człowiek, który postanowił rzucić wyzwanie największej z tajemnic. Zapytany o swoje motywacje, odpowiedział, że od zawsze pociągała go dziwność i ostateczna natura horyzontu zdarzeń. Pogoda ducha, widoczna na twarzy naukowca, jak i ochota na abstrakcyjne żarty zdają się przeczyć temu, co nadejdzie za parę godzin.

O godzinie 15:30 czasu środkowoeuropejskiego kapsuła została wystrzelona w kierunku horyzontu zdarzeń. Zgodnie z życzeniem Töröka, podajemy do publicznej informacji jego ostatnie słowa: “Widzę, jak przestrzeń zakrzywia się i upada pod naporem niepojętej siły. Oto miejsce, gdzie umiera wszelka pamięć i nadzieja. Ze spokojem i pewnością zmierzam ku ostatecznej granicy poznania. Powiedzcie Erzsébet, że wziąłem ze sobą naszego słonika.” W tym momencie kontakt z Törökiem został zerwany. Instytut Badań nad Czarnymi Dziurami w Szolnoku dziękuje za wszelką okazaną pomoc.

Piotr Kępa dla Tygodnika Rozmaitości