SŁOWAk nr 17, styczeń 2021

Drodzy Czytelnicy,

Z ogromną radością dzielę się z Wami najnowszym wydaniem czasopisma kulturalno-literackiego SŁOWAk. Trzy lata temu zdecydowałam się stworzyć w naszej szkole przestrzeń dla uczniów, którzy w wolnym czasie oddają się swoim pisarskim pasjom*i pragną podzielić się refleksjami z innymi. Chciałabym podkreślić, że przez ten czas udało nam się wydać szesnaście różnych numerów wypełnionych po brzegi opowiadaniami, wierszami, esejami, artykułami, grafikami czy też wywiadami. Jestem bardzo wdzięczna za każdą nadesłaną pracę, ponieważ to właśnie Wy tworzycie to czasopismo, oczywiście dziękuję również za każdą opinię, konstruktywną krytykę czy też radę dotyczącą wydawania SŁOWAka. Mam ogromną nadzieję, że w kolejnych miesiącach nadal będziemy współtworzyć to czasopismo. Na koniec chciałabym podzielić się inspirującymi słowami Monteskiusza: “Lubić czytanie – to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości.”

Marta Banaś

A co przygotowaliśmy w tym styczniowym wydaniu?

Karolina Grzesik w swojej twórczości poetyckiej rozważa różne oblicza smutku towarzyszącego nam w niektórych momentach życia. W tym samym dziale znajdziecie również wiersze Mateusza Mamota, w których między innymi opowiada o trudnościach w ukazywaniu emocji i przyznawaniu się do nich przed samym sobą. Natomiast Wojciech Knop w swojej twórczości porusza temat poszukiwania inspiracji w życiu codziennym.

W dziale proza możecie znaleźć opowiadanie Kacpra Łukowicza, pisanie z perspektywy patyczka! Zdecydowanie warto zajrzeć i zapoznać się z taką nietypową narracją.

Jeżeli jesteście ciekawi jak finalistka US open junior stała się autorką powieści dla młodzieży to gorąco zachęcamy do przeczytania wywiadu z Gabriela Paz, wenezuelską tenisistką i pisarką. Rozmowę w języku angielskim przeprowadziła Marta Banaś, lecz została ona przetłumaczona również na język polski, tak aby wszyscy czytelnicy mieli szansę poznać bliżej debiutującą autorkę.

W dziale Varia Marta Pokluda dzieli się swoimi przemyśleniami na temat książek oraz ich roli w codziennym życiu. Dla miłośników gier komputerowych Wiktor Grzech przygotował podsumowanie roku 2020, znajdziecie w nim wiele cennych wskazówek po które nowości warto sięgnąć. Oczywiście nie mogło zabraknąć Dzienników szkolnych Espantajo, ukazujących życie szkolne z innej perspektywy. Na sam koniec zachęcamy do obejrzenia grafik Marii Smorczewskiej i Katarzyny Kleist – mamy ogromną nadzieję, że staną się one również inspiracją dla innych twórców!

Redakcja