SŁOWAk nr 16, listopad2020

Drodzy Czytelnicy!

Z ogromną radością dzielimy się z Wami listopadowym numerem czasopisma kulturalno – literackiego SŁOWAk. W tym nietypowym czasie, chcemy dodać Wam otuchy i pokazać, że pomimo wielu obaw, które towarzyszą Nam wszystkim od początku roku szkolnego, My nadal chcemy szerzyć miłość do słowa pisanego. Friedrich Rűckert, niemiecki poeta, trafnie zauważył: Pieniądze i książki tylko wtedy pożytek przynoszą, gdy są w obiegu. Z całego serca życzymy Wam, aby literatura była nieodłącznym elementem Waszej codzienności, ponieważ to właśnie w niej znajdziecie odpowiedzi na nurtujące pytania.

W tym listopadowym numerze możecie przeczytać wiersze Karoliny Grzesik, Mateusz Mamota oraz Jana Migalskiego. Każdy z nich w swój wyjątkowy sposób ukazuje kondycje
współczesnego człowieka w otaczającym go świecie. Warto również podkreślić, że właśnie w tym numerze publikujemy recenzje nagrodzone w konkursie Książka na wakacje  organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka. I miejsce zajął Jacek Spychała, recenzując książkę Listy do Felicji. II miejsce zajęła Agata Wolny za recenzję książki Nasz ostatni dzień, a Marta Pokluda za zrecenzowanie powieści Pax otrzymała III miejsce. Gratulujemy autorom i serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ich tekstami.

W dziale Varia możecie przeczytać esej Marii Smorczewskiej, która poszukuje odpowiedzi na pytanie: czym jest szczęście?, natomiast Maria Piętak w swoim tekście podkreśla jak ważną rolę w jej życiu odgrywają listy Vincenta van Gogha, które w większości adresował do swojego koniec zachęcamy do zapoznania się z Dziennikami szkolnymi Espantajo.